Subscribe to our newsletter

318
940692
Carl Birger Höög
(1899-1929)
Carl birger höög, a woman in a brown dress.

A woman in a brown dress

Oil on canvas 87 x 65.5 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

16 000 - 18 000 SEK

1 638 - 1 842 EUR

Hammer price:
28 000 SEK
Related content

Carl Birger Höög var en särling på den svenska konstscenen. Sin utbildning fick han på Carl Wilhelmsons målarskola i Stockholm samt hos Othon Friesz i Paris. Under sina få verksamma år skildrade Höög gärna 1920-talets Parisliv på ett högst säreget vis. I motivvalet minner han om bland andra Henri Toulouse-Lautrec och Honoré Daumier och skildrar Montmartres krogar och gator. Höög återgav i målningarna sina vänners till synes glada sorglösa livet med en viss sarkasm och ett drömlikt skimmer. Färgskalan är spartansk med brunt och ockra mot vilka han effektfullt ställer det dovt gröna. Ofta är målningarna utförda i den Nya Saklighetens anda, som var på modet i mitten av 1920-talet. Rörelsen är frusen, ett allmäneuropeiskt fenomen, som hade sitt ursprung i det italienska "Pittura metafisica". Höög blev endast 29 år, efter hans bortgång hölls en minnesutställning och kombinerad debututställning i Konstnärshuset i Stockholm.

Contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints (On parental leave)
+46 (0)702 53 14 89