520
1230910

Ulf Trotzig

(Sweden, 1925-2013)
Ulf trotzig, untitled.
Ulf trotzig, untitled.
Ulf trotzig, untitled.
Ulf trotzig, untitled.

Untitled

Signed Trotzig. Canvas 175 x 135 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

60 000 - 80 000 SEK

5 693 - 7 590 EUR

Hammer price:
Unsold
Related content

Ur DN:s recension, från utställningen på Galleri Doktor Glas 1983:
"Det blåser genom Ulf Trotzigs måleri. Vinden faller in från väst, viker trädstammarna, pressar skummet över vågkammen och drar igenom fågelkroppar och grenverk. Bildytorna skälver av den rörelse som konstnären fångat med sitt nervösa måleri. Diagonalen är hans dominerande kompositionsprincip. Den växer från vänsterkantens nedre fält och skär över bildmitten, där den ofta korsas av andra diagonaler. Blåsten genom tavlorna ger ett oroligt intryck, och ibland kan det kaotiska rasslandet verka manér. Men samtidigt rymmer denna utställning några av de mäktigaste Trotzigmålningar som jag har sett.
De senaste stora kompositionerna är helt underbara. Här arbetar konstnären åter med samlade volymer som påminner om hans Cèzanne- och Modigliani-inspirerade studier från 50-talet.
”Det stora trädet” är en av de mest monumentala målningarna. Även detta träd bryter in med en diagonal från vänster. Barken glöder i orange och rött och grenverket liknar ett påskris.”
Ur recension, DN Kultur, Ingela Lind 16 mars 1983.

Auction info
For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89