1112297
PHOTOBOOKS, 3, Eugene Richards, Larry Clark
Photobooks, 3, eugene richards, larry clark

Eugene Richards, "Cocaine true cocaine blue", Aperture Foundation, 1994First Edition, hård pärm. Med dedikation: "Tack Tuija för trevligt framträdande i vår monter på fotomässan 95",veck på omslag, lätt nött. Pärm och insida gott skick.

Larry Clark, "Teenage lust", Meriden Gravure 1983 First Edition, mjuk pärm. Signerad: "Larry Clark Stockholm 1986" samt "Tuija Lindström", slitage på omslag och skada på rygg, insida gott skick.

Larry Clark, "The Perfect Childhood",LCB 1993 First Edition, hård pärm. Signerad: "Tuija". Skada på pärmens baksida. Slitage på pärm. Insida god kondition.

Crease.
Wear.
Damage to cover.
Insignificant wear.

Droit de suite: No
Location:
Provenance

Tuija Lindström Collection.

Contact
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photography, Contemporary Art,
+46 (0)8 614 08 57

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
4 033
378
420
4 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (21 bids)
8
Dec 2, 2018 11:53 PM
4 033 SEK
10
Dec 2, 2018 11:51 PM
3 833 SEK
8
Dec 2, 2018 11:50 PM
3 633 SEK
10
Dec 2, 2018 11:50 PM
3 600 SEK
8
Dec 2, 2018 11:49 PM
3 400 SEK
All times are in CEST