1165968
Ulla Procopé
(1921-1968)
Ulla procopÉ, a part 'valencia' coffee and dinner service, from arabia, finland (85 pieces).

ULLA PROCOPÉ, a part 'Valencia' coffee and dinner service, from Arabia, Finland (85 pieces).

Bestående av:
12 mattallrikar, diameter 26 cm.
12 sopptallrikar, diameter 23 cm.
12 förrättstallrikar, diameter 19,5 cm.
12 assietter, diameter 17,5 cm.
1 skål, diameter 22 cm.
2 mindre skålar, diameter 18 cm.
1 terrin med lock, längd 22,5 cm.
1 fat på fot, längd 29 cm.

6 moccakoppar med fat, diameter på fat 11,5 cm (en kopp med spricka samt ett fat med nagg).
12 kaffekoppar med fat, diameter på fat 13 cm.
12 tekoppar med fat, diameter på fat 15 cm (2 fat med nagg, en med krackelyr, en kopp med nagg).
1 gräddkanna.
1 mindre skål på fot.

Wear, dirt, disoclorations, few with chips. One with crack and one with crazing.

Droit de suite: No
Location:
Contact
Alexandra Xu
Alexandra Xu
Appraiser
+46 (0)739 40 08 18

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
13 100
1 211
1 334
15 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (17 bids)
Jul 23 3:14 PM
13 100 SEK
10
Jul 23 3:14 PM
12 600 SEK
9
Jul 23 3:13 PM
12 100 SEK
Jul 23 3:13 PM
11 600 SEK
10
Jul 23 3:12 PM
11 100 SEK
All times are in CEST