1372363

A Japanese 'Mino/Shino ware' Shino type vase with tubular handles, presumably mid 20th Century.

A japanese 'mino/shino ware' shino type vase with tubular handles, presumably mid 20th century.

Light white glaze over coral red ground. With two tubular handles. Height 24.5 cm.

Minor wear.

Droit de suite: No
Location:
More information

'Shino ware' tillverkades historiskt i Mino-provinsen i Japan. Typen av keramik blev populär under Momoyama- och under Edo-period. Under 1930-talet hittade den japanske keramikern Arakawa
Toyozō skärvor av Shino ware i Mino-provinsen, detta blev starten för ett återupplivande av japansk historiska tegods i modern tid. 1900-talets keramik tog avstamp i historien men tog också ett kliv in i den moderna tiden med ett gods som passade den moderna estetiken och den kreativa andan.

Contact
Simon Lundberg
Simon Lundberg
Appraiser
+46 (0) 739 16 36 13

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Customer Service
Auction closed
Hammer price
4 700
451
512
5 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (5 bids)
Jan 18 7:01 PM
4 700 SEK
Jan 18 7:01 PM
4 500 SEK
Jan 18 7:39 AM
4 200 SEK
Jan 13 7:20 PM
4 000 SEK
Jan 11 3:33 PM
300 SEK
All times are in CET