Subscribe to our newsletter

Books & Manuscripts Books
1201526
KARL XII:s BIBEL, "Biblia, thet är all then heliga skrift på swensko....", Stockholm 1702-1703.
Karl xii:s bibel, "biblia, thet är all then heliga skrift på swensko....", stockholm 1702-1703.

Illustrerad titelplansch, titelblad med text i svart och rött. Illustrerad med porträtt av Konung Karl XII samt kartor och avbildning av bla Jerusalems tempel. Helband av skinn med rikt präglad dekor av bla Konung karl XII:s krönta och av palmkvistar omgivna monogram. Sju upphöjda ryggbind. Bokspännen med mässingsbeslag, dekor av Konung Karl XII:s monogram. Helförgyllda snitt. Folio.

Slitage, repor, fläckar, renoverat band med bla nytt underliggande skinn på ryggen och enstaka lagade blad. Ej fullständigt genomgången.

Droit de suite: No
Location:
Provenance

Friherren och senare greven samt landshövdingen och överståthållaren Michael Törnflycht enligt bläckskrift dat 1719. Gift med Magdalena Lewenhaupt var han herre till Hesselbyholms herrgård i Södermanland där bibeln ska ha funnits i slottskapellet.

Contact
Anna Wessman
Anna Wessman
Appraiser
+46 (0)708 10 86 14

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.