Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

13 items
AGNES BÖRJESSON, oil on panel, signed.
Current bid
5 200 SEK
10 000 SEK
HERMAN ÖSTERLUND, oil on canvas sgined.
Current bid
3 100 SEK
4 000 SEK
KARL ÖRBO, oil on canvas, signed and dated -16.
Current bid
500 SEK
2 500 SEK
ELLEN JOLIN, oil on canvas signed and dated 1890.
Current bid
23 650 SEK
4 000 SEK
OLOF HERMELIN, oil on canvas signed and dated 1889.
Current bid
1 100 SEK
4 000 SEK
ZOIA KRUKOVSKYA LAGERKRANS, oil on panel, signed.
Current bid
1 800 SEK
2 500 SEK
WILHELM BEHM, olja på duk, signerad.
Current bid
2 000 SEK
5 000 SEK
ELLEN JOLIN, water color, signed and dated 03.
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
PAUL GRAF, oil on canvas signed and dated 1902.
Current bid
1 000 SEK
8 000 SEK