35
313347
A Jonas Bohlin iron and cast concrete 'Concrete' armchair, by Källemo, Sweden 1981.
A jonas bohlin iron and cast concrete 'concrete' armchair, by källemo, sweden 1981.

Signed 17/100 JONAS BOHLIN.

Splits, small cracks underneath the seat.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Lähtöhinta:

40 000 - 50 000 SEK

4 773 - 5 967 EUR

Vasarahinta:
44 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Har ingått i en svensk samling där det ursprungligen fanns fyra stycken "Concrete"-stolar.

Lisätietoja

Jonas Bohlins examensprojekt, betongstolen Concrete, presenterades på Konstfacks utställning för avgångselever 1981 och erhöll "Utmärkt Svensk Form" 1983. Concrete kan tolkas som ett typiskt tidsuttryck för vad som sedan blev 1980-talets kännetecken, en frigjordhet från de funktionella krav som präglat de föregående decenniernas möbelformgivning.

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö
+46 (0)8 614 08 31