126
893192
Folke Bensow
(1886-1971)
Folke bensow, two 'taburett no: 2' cast iron stools by näfveqvarns bruk, sweden post ca 1925.

two 'Taburett No: 2' cast iron stools by Näfveqvarns bruk, Sweden post ca 1925.

Cast iron and wooden planks lacquered in green. Length 105 and 103,5 cm, width 47 cm, height 51 cm (height of the seat 43,5 cm).

Weathered, minor rust and wear.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

40 000 - 50 000 SEK

4 094 - 5 118 EUR

Vasarahinta:
36 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Dokumenterat innehav på herrgård utanför Flen sedan 1950-talet, möjligen även tidigare.

Kirjallisuus

Christian Björk, 'Näfveqvarns Bruk- konstnärer och arkitekter till industrin', Orosdi-back, 2013. See p 130, pp 164-165.

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö
+46 (0)8 614 08 31