1413026

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Carl Larsson, 6 drawings, signed C.L, Indian ink and hightening white mounted on cardboard.

”Ändå någon olyckligare”, signerad C.L, 17,5 x 11,5 cm
”Lifvets korthet”, signerad C.L., 17,5 x 11,5 cm
”Den lille ljugaren”, signerad C.L., 17,5 x 11,5 cm.
”Den välvise, minnessång”, signerad C.L, 17,5 x 11,5 cm
”Slutvinjett till ’den välvise’”, påskrift: må förminskas till [överstruket] 2/3 storl, signerad C.L. 17,5 x 11,5 cm
”Slutvinjett till ’Misstaget’”, signerad C.L, med påskrift "förminskas till 2/3 storlek". 17,5 x 11,5 cm

Mounted on cardboard, soft folds, pinholes, stains.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Alkuperä - Provenienssi

Adolf Bonniers förlag (through Isidor Bonnier), Stockholm.
The collection of Emil Hultmarks, Stockholm
Then by descent to present owner.

Kirjallisuus

Ulwa Neergaard, "Signerat med pensel och penna", listed in the catalogue part under 1883-1884, cat no 152. 3 drawings illustrated ("Till Isabelle", "Hjorten och kaninen" and "Källan") p 60.
Georg Paulis "Pariserpojkarne", 1926, mentioned in the text, p 126.

Lähtöhinta
8 000 SEK