Tilaa uutiskirjeemme

1024921
Marianna Uutinen
(Syntymävuosi 1961)
Marianna uutinen, "red statement".

MARIANNA UUTINEN, "RED STATEMENT".

A tergo sign. 2001. Akryyli kankaalle 190x140 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Alkuperä - Provenienssi

Galleri Lars Bohman, Tukholma..

Lisätietoja

Suomalaisen taitelijan Marianna Uutisen maalaukset muistuttavat ekspressiivisellä tekniikallaan ja materiaalin yltäkylläisyydellään tietyin osin action painting -tyyliä. Hän on kokeilemalla päätynyt omaan työtapaansa, jossa materiaali jatkuvasti räjäyttää kankaan kehykset ja maalaukset jatkuvat täydellä voimalla ympäröivään tilaan. Sallimalla materiaalin fyysisen, melkein veistoksellisen muodon hän vapauttaa maalauksen sisäsyntyisestä kaksiulotteisuudestaan ja luo jatkuvan värin ja muodon virtauksen.

Uutisen töitä on esillä monissa julkisissa kokoelmissa. Näitä museoita ovat mm. Tukholman Moderna Museet, Helsingin Kiasman nykytaiteen museo, Malmön taidemuseo, Soulin museo ja Museet for Samtidskunst. Marianna Uutinen edusti Suomea vuoden 1997 Venetsian biennaalissa.

Ota yhteyttä
Laura Pohjola
Helsinki
Laura Pohjola
Asiantuntija moderni taide ja nykytaide
+358 (0)50 428 2146

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Lähetä viesti
Loppuhinta
3 100
32 534
3 360
Lähtöhinta
6 000 - 8 000 EUR
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (6 tarjousta)
9. maalis 2018 6:27
3 100 EUR
8. maalis 2018 22:33
3 000 EUR
8. maalis 2018 17:20
2 500 EUR
8. maalis 2018 17:14
750 EUR
8. maalis 2018 14:46
111 EUR
Ajat ovat aikavyöhykkeen CET mukaisia