9
382540
Sven X:et Erixson
(1899-1970)

"Runforskaren" (Runologist)

Signed Sven Erixson. Executed 1949. Canvas 111 x 89 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Lähtöhinta:

200 000 - 250 000 SEK

23 781 - 29 727 EUR

Vasarahinta:
480 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Färg och Form, Stockholm, Sweden.
Acquired from the above.

Näyttelyt

Färg och Form, Stockholm, Exhibition No. 1, 31 January - 17 February 1953.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Sven X:et Erixson", 20 September - 30 November 2003.

Kirjallisuus

Lars-Erik Åström (editor), "Sven Erixsons konst", SAK 1967, illustrated page 156.
Thomas Millroth, "Konst på Astra", 1997, illustrated full page, p 33.
"X:et sällskapets verkkatalog", listed under the year 1949.

Lisätietoja

Sven Erixsons målning "Runforskaren" som konstnären målade 1949 är berömd. På bilden ses professor Sven B.F. Jansson, kallad "Run-Janne", när han på 1940-talet är i full färd med att fylla i runskriften med rödfärg för att göra texten på den så kallade Holmfastristningen i Södertälje läsbar igen. Jansson var proffesor i runologi vid Stockholms universitet 1955-66 samt riksantikvarie 1966-72. Ristningen som han arbetar på i målningen är daterad till 1050-1080 e.Kr. och runmästaren som utförde den hette Östen. I ristningen ingår ett kors, vilket ger oss information att Holmfasts släkt var kristen. I övrigt är stenhällen omtalad för sin vackra utsmyckning med ett sirligt djur. Stenhällen är belägen vid den forna "Holmfasts väg" som ledde från Tälje till Näsby vid sjön Måsnaren. Runstenar var statussymboler och skulle ses av många förbipasserande, det är därför troligt att Holmfasts väg var en del i ett större vägsystem. Mycket tyder på att föregångaren till Göta landsväg gick förbi här, den äldsta och enda vägförbindelsen från Stockholm via Södertälje söderut mot Östergötland

Med på Sven Erixsons målning finns också "Run-Jannes" hustru, som vid tillfället var gravid med dottern Gunnel. Gossen i förgrunden med röd mössa är troligen konstnärens son Sverre som ofta förekommer i Erixsons konst.

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Marcus Kinge
Tukholma
Marcus Kinge
Specialist Art
+46 (0) 739 400 827