Lilla Bukowskis S191

Muutokset

NroEsineMuutokset
6Pedro Luis Raota, "En la paz de esos dias".No droite de suite on this lot.
16Kendra Ferguson Utan titelOmfattas av följerätt (d). Droit de Suite.
152DRYCKESKANNA, silver, Danmark 1900-tal. Barock-stil.weight 1077,3 gram
183FÅGEL, chamotterat stengods. Thyra Lundgren, sign.Droite de suite on this lot.
242BESTICKSSERVIS, 54 delar, silver. Jakob Engelberth Torsk m fl, 1848-1914.Kings pattern. Silversmed Jakob Engelberth Torsk m fl, 1848-1914.
291VASER, två stycken, stengods. Berndt Friberg och Stig Lindberg, Gustavsberg.Droite de suite on this lot.
292VAS, stengods. Berndt Friberg, Gustavsberg.Droite de suite on this lot.
295RING med briljantslipad diamant ca 0.50 ct.Litet nagg på sten.
314RING med briljantslipad diamant 0.94 CT.Litet nagg på sten.
324HÖRNSKÅP. Louis XV-stil, 1900-tal.Louis XV-stil, 1900-tal.
334Skogslandskap.Attribuering ska vara okänd konstnär 1900-tal, möjligen Erik Detthow.
360GLASSERVIS, 70 delar. Kosta. "Lagerberg". Design Elis Bergh.Ej ölglas utan groggglas, ej snapsglas utan sherryglas.
395Lior Ron, Flicka med gyllene hår.No droite de suite on this lot.
396Lior Ron, Flicka med gyllene klänning.No droite de suite on this lot.
594SKÅL PÅ FAT, glas. Edward Hald, Orrefors.Tillverkningsåret var 1930, modellen heter 808 och gravör var Stig Bergkvist.
661RAGUSKED, silver. Trol Danmark, 1700-tal.Weight 251,9 gr, lenght 39 cm. Generally worn, light with some dark spots, one green.
668FAT, porslin. Kina, tidigt 1700-tal.Repair to rim with retouches.
715FÄRGLITOGRAFISK AFFISCH, omkring 1900.Tilläggsinformation: Teaterpjäsen hade premiär i Paris den 17 januari 1899.
734Fanny Brate, Ängsblomster.Omfattas av droite de suite.
740Ida Gisiko-Spärck, Sommaräng vid havet.Droite de suite on this lot.
806Hanna Hirsch-Pauli, "Margret".Droite de suite on this lot.
836Christo & Jeanne-Claude, "The umbrellas (Joint project for Japan and USA)".No droite de suite on this lot.
930JARDINIERE, flintgods. Rörstrand. Majolika.Repairs with retouches.
989SKÅLAR, 2 st samt VAS, stengods. B.Friberg, Gustavsberg.Droite de suite on this lot.

Lisätyt kohteet

Lisättyjä kohteita ei ole.

Pois vedetyt kohteet

NroEsine
62Kilian Zoll, Flicka som stickar.
180Emma Ekwall Tillskriven, Allmogeinteriör med barn.
235JOHN ARSENIUS Stallsinteriör
277Christian Cavallin, Komposition.
290LJUSSTAKAR, ett par, silver. Köpenhamn 1853. Nyrokoko.
816KUVERTTALLRIKAR, 12 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1881.

Kohteet, joita koskee vientikielto

Vientikiellon piiriin kuuluvia kohteita ei ole.

Kohteet, joihin liittyy tuontiarvonlisävero

Kohteita, joihin liittyy tuontiarvonlisävero, ei ole.