1194015
Royal Copenhagen
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,
Royal copenhagen,

ROYAL COPENHAGEN,

Bestående av:
1 såsskål på fat med lock, 590, diameter 20 cm (nagg, lock med skador).
1 gallerskål, 1059, längd 29,5 cm (nagg).
12 fat, 571, 25 cm (11 med nagg. 1 med spricka och nagg).
6 djupa tallrikar, 565, 24,5 cm (nagg).
6 djupa fat, 566, 21,5 cm (andrasortering).
5 tallrikar, 572, 22 cm (1 med nagg).
6 fat med förgylld kant (gjorde 1894-1900), 573, 19 cm (2 med nagg).
7 fat, 1086, 20 cm (3 med nagg).
5 koppar med 6 fat, 79, diameter på fat 14,7 cm (6 fat andrasortering, 3 koppar andrasortering, 1 kopp med nagg samt andrasortering.
5 koppar med 7 fat, 80, diameter på fat 12,5 cm (4 koppar med nagg, 1 andrasortering, 1 fat andrasortering).
1 udda kopp, 2162 (andrasortering).
2 kryddkar, 711, 312.
5 assietter, 569, 14 cm (1 med kantspricka samt nagg, 1 andrasortering, 1 med nagg, 1 med lagningar).
1 såsbåt, 204, längd 24 cm.
1 gräddkanna, 60, höjd 10 cm.
1 sockerskål, 244, längd 14 cm.
1 serveringsfat, 628, längd 34 cm (nagg).
1 sockerskål med lock, 657.
1 tvådelad skåln 95, 10,5 cm.
2 vaser, 498, 2183.
1 fat, 2184, längd 10 cm.
2 hållare, 2033.

Cover and two odd dishes 719 comes with, wear, few with damages, many not first quality, many with chips.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Sijainti:
Ota yhteyttä
Alexandra Xu
Tukholma
Alexandra Xu
Arvioija
+46 (0)739 40 08 18

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Lähetä viesti
Lähtöhinta
5 000 SEK