Grafik

Avdelningen grafik omfattar verk på papper i de flesta olika trycktekniker från närmare fem århundraden. Här möter vi stora internationellt kända namn men till något mer modesta priser. Inom kategorin finns äldre grafiska metoder som litografier, träsnitt, etsningar och mer moderna tekniker som t.ex. serigrafier.

 
66 Esinettä
ANDERS ZORN, etching, 1909, signed in pencil.
Tarjottu 
1 000 SEK
Lähtöhinta 
4 000 SEK
ANDERS ZORN, etching, 1911, signed in pencil.
Tarjottu 
6 000 SEK
Lähtöhinta 
12 000 SEK
CARL LARSSON, etching, 1911, signed in pencil.
Tarjottu 
8 200 SEK
Lähtöhinta 
10 000 SEK
ENRICO BAJ, lithograph in colours, signed 15/50.
Tarjottu 
1 500 SEK
Lähtöhinta 
6 000 SEK
FERNANDEZ ARMAN.
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
3 000 SEK
ENGRAVINGS, a pair, early 19th Century.
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
2 500 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, lithograph, signed 30/30.
Tarjottu 
300 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK
JOHANN BAPTIST HOMANN, MAP/ENGRAVING, 18th Century.
Tarjottu 
1 000 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
JOHN-E FRANZÉN, lithograph in colours, signed.
Tarjottu 
3 800 SEK
Lähtöhinta 
4 000 SEK
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, silkscreen, 1981, signed 48/100.
Tarjottu 
1 000 SEK
Lähtöhinta 
4 000 SEK
OLLE BAERTLING, silkscreen in colours, signed 41/75.
Tarjottu 
9 195 SEK
Lähtöhinta 
15 000 SEK
OLLE BAERTLING, silkscreen, 1954-68, signed 208/300.
Tarjottu 
10 800 SEK
Lähtöhinta 
8 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD,
Tarjottu 
2 000 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
PABLO PICASSO, colour lithographe, dated 1961 in print.
Tarjottu 
2 500 SEK
Lähtöhinta 
10 000 SEK
PETER DAHL, a colour lithograph, signed.
Tarjottu 
800 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
PETER DAHL, lithograph in colours, signed.
Tarjottu 
300 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
PG THELANDER, etching, in colours, 1975, signed 12/100.
Tarjottu 
1 500 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
PHILIPS WOUWERMAN,
Tarjottu 
450 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
RAUL MEEL, signed and dated -89, numbered 35/50.
Tarjottu 
1 701 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
RUPERT JASEN SMITH, signed and numbered 50/125.
Tarjottu 
7 000 SEK
Lähtöhinta 
20 000 SEK
SALVADOR DALÍ,
Tarjottu 
3 200 SEK
Lähtöhinta 
4 000 SEK
THEO TOBIASSE,
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
4 000 SEK
ULF ONSBERG,
Tarjottu 
1 500 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
VICTOR VASARELY,
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
5 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, lithograph in colours, signed 140/150.
Tarjottu 
1 800 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK
YRJÖ EDELMANN, lithograph in colours, signed 128/360.
Tarjottu 
1 000 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, signed and numbered 33/150.
Tarjottu 
1 200 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, lithograph, signed and numbered 41/150.
Tarjottu 
1 000 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, signed and numbered HC.
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
2 500 SEK