Grafik

Avdelningen grafik omfattar verk på papper i de flesta olika trycktekniker från närmare fem århundraden. Här möter vi stora internationellt kända namn men till något mer modesta priser. Inom kategorin finns äldre grafiska metoder som litografier, träsnitt, etsningar och mer moderna tekniker som t.ex. serigrafier.

 
76 Esinettä
OLLE BAERTLING, silkscreen in colours,1959-73, signed EA.
Tarjottu 
30 000 SEK
Lähtöhinta 
18 000 SEK
CARL JOHAN DE GEER,
Tarjottu 
8 000 SEK
Lähtöhinta 
12 000 SEK
ANDERS ZORN, etching, 1898, signed in pencil.
Tarjottu 
5 000 SEK
Lähtöhinta 
10 000 SEK
EDUARD WIIRALT, mezzotint, 1941, signed and dated.
Tarjottu 
8 900 SEK
Lähtöhinta 
10 000 SEK
JOHN BAUER, a book with 10 lithographs.
Tarjottu 
8 200 SEK
Lähtöhinta 
10 000 SEK
EDUARD WIIRALT, mezzotint, 1942, signed and dated-.
Tarjottu 
9 700 SEK
Lähtöhinta 
8 000 SEK
JASEN RUPERT SMITH, silkscreen, 1989, signed 65/175.
Tarjottu 
6 400 SEK
Lähtöhinta 
8 000 SEK
RUPERT JASEN SMITH, silkscreen, 1989, signed 65/175.
Tarjottu 
6 400 SEK
Lähtöhinta 
8 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, Aquagravure, 1997, signed 36/60.
Tarjottu 
3 200 SEK
Lähtöhinta 
8 000 SEK
ANDERS ZORN, etching, 1911, signed in pencil.
Tarjottu 
4 500 SEK
Lähtöhinta 
7 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, signed and dated -95, XII/XXV.
Tarjottu 
3 700 SEK
Lähtöhinta 
6 000 SEK
STURE JOHANNESSON, a offset in colour.
Tarjottu 
4 000 SEK
Lähtöhinta 
5 000 SEK
LENNART JIRLOW,
Tarjottu 
3 500 SEK
Lähtöhinta 
5 000 SEK
ROLAND SVENSSON, lithograph in colours, signed HC XLV/L.
Tarjottu 
4 200 SEK
Lähtöhinta 
5 000 SEK
STURE JOHANNESSON,
Tarjottu 
3 000 SEK
Lähtöhinta 
4 000 SEK
BECK&JUNG,
Tarjottu 
9 150 SEK
Lähtöhinta 
4 000 SEK
RAUL MEEL, signed and dated -89, numbered 35/50.
Tarjottu 
1 600 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, stamped signature and numbered 1341/1500.
Tarjottu 
1 200 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, stamped signature and numbered 1330/1500.
Tarjottu 
1 200 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
EINAR NERMAN, a signed and numbered 25/50.
Tarjottu 
1 000 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
MARC CHAGALL,
Tarjottu 
2 200 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK
STUART FISHER,
Tarjottu 
500 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK
YRJÖ EDELMANN,
Tarjottu 
1 800 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK
ASTRID SYLWAN, etching, signed and numbered 48/65.
Tarjottu 
1 900 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK