Grafik

Avdelningen grafik omfattar verk på papper i de flesta olika trycktekniker från närmare fem århundraden. Här möter vi stora internationellt kända namn men till något mer modesta priser. Inom kategorin finns äldre grafiska metoder som litografier, träsnitt, etsningar och mer moderna tekniker som t.ex. serigrafier.

 
93 Esinettä
OLLE BAERTLING, silkscreen in colours,1959-73, signed EA.
Tarjottu 
30 000 SEK
Lähtöhinta 
18 000 SEK
LARS LERIN, wood cut, signed.
Tarjottu 
10 000 SEK
Lähtöhinta 
12 000 SEK
EDUARD WIIRALT, mezzotint, 1942, signed and dated-.
Tarjottu 
9 200 SEK
Lähtöhinta 
8 000 SEK
BECK&JUNG,
Tarjottu 
9 150 SEK
Lähtöhinta 
4 000 SEK
EDUARD WIIRALT, mezzotint, 1941, signed and dated.
Tarjottu 
8 500 SEK
Lähtöhinta 
10 000 SEK
CARL JOHAN DE GEER,
Tarjottu 
7 000 SEK
Lähtöhinta 
12 000 SEK
RUPERT JASEN SMITH, signed and numbered 50/125.
Tarjottu 
7 000 SEK
Lähtöhinta 
20 000 SEK
JOHN BAUER, a book with 10 lithographs.
Tarjottu 
6 700 SEK
Lähtöhinta 
10 000 SEK
ANDERS ZORN, etching, 1898, signed in pencil.
Tarjottu 
5 000 SEK
Lähtöhinta 
10 000 SEK
VICTOR VASARELY,
Tarjottu 
4 000 SEK
Lähtöhinta 
5 000 SEK
ROLAND SVENSSON, lithograph in colours, signed HC XLV/L.
Tarjottu 
3 500 SEK
Lähtöhinta 
5 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, signed and dated -95, XII/XXV.
Tarjottu 
3 500 SEK
Lähtöhinta 
6 000 SEK
BEVERLOO CORNEILLE, Aquagravure, 1997, signed 36/60.
Tarjottu 
3 000 SEK
Lähtöhinta 
8 000 SEK
ANDERS ZORN,
Tarjottu 
3 000 SEK
Lähtöhinta 
5 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, stamped signature and numbered HC.
Tarjottu 
2 400 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK
MARC CHAGALL,
Tarjottu 
2 200 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, lithograph, signed 30/30.
Tarjottu 
2 000 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK
FERNANDEZ ARMAN.
Tarjottu 
2 000 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
RAUL MEEL, signed and dated -89, numbered 35/50.
Tarjottu 
2 002 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
OSCAR REUTERSVÄRD,
Tarjottu 
2 000 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
FERNANDEZ ARMAN, signed and numbered 3/200.
Tarjottu 
1 800 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK
YRJÖ EDELMANN, signed and numbered 227/375.
Tarjottu 
1 700 SEK
Lähtöhinta 
2 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, stamped signature and numbered 1341/1500.
Tarjottu 
1 200 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
RAUL MEEL, signed and dated -89, numbered 35/50.
Tarjottu 
1 200 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
STURE JOHANNESSON, a offset in colour.
Tarjottu 
1 200 SEK
Lähtöhinta 
5 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, stamped signature and numbered 1330/1500.
Tarjottu 
1 100 SEK
Lähtöhinta 
3 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, stamped signature and numbered HC.
Tarjottu 
1 100 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK
STUART FISHER,
Tarjottu 
500 SEK
Lähtöhinta 
2 500 SEK
YRJÖ EDELMANN,
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
2 500 SEK
ANDY WARHOL,
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
5 000 SEK
ANDY WARHOL,
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
5 000 SEK
ANDY WARHOL,
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
5 000 SEK
ANDY WARHOL,
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
5 000 SEK
ANDY WARHOL,
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
5 000 SEK
LENNART JIRLOW,
Ei tarjouksia
Lähtöhinta 
5 000 SEK