1067908
Pablo Picasso
(1881-1973)
Pablo picasso, etsning, 1933, upplaga om 250

PABLO PICASSO, etsning, 1933, upplaga om 250

"Minotaure, une Coupe à la Main, et jeune Femme", plate 83 fråm La Suite Vollard. å Montval-papper med vattenstämpel Vollard. Plåtstorlek 19,4 x 26 cm. Bladstorlek 34 x 45 cm.

Oramad. Gulnad. Fläckar strödda över hela pappret. Genomtryck längst plåtkanterna. Övre högra hörnet mjukt med veck. Skavmärke på minotaurens ben.

Proveniens

Casa d'Arte Bragaglia, Rom.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Bloch 190

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik (föräldrarledig)
+46 (0)702 53 14 89

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
21 001
1 960
2 170
Utropspris
22 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
20 aug 2018 22:19
21 001 SEK
8
20 aug 2018 22:18
20 001 SEK
20 aug 2018 22:18
20 000 SEK
8
20 aug 2018 22:18
19 500 SEK
20 aug 2018 22:18
19 000 SEK