18
257119
Waldemar Lorentzon
(1899-1984)
Waldemar lorentzon, "god jul".

"God Jul"

Akvarell och tusch 9 x 14 cm.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 571 - 2 094 EUR

Klubbat pris:
14 000 SEK
Proveniens

Ursprungligen i maskiningenjör Egon Östlunds samlingar, Halmstad.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Övrigt

Handmålat julkort adresserat till "Ingeniör Herr E. Östlund. Klammerdammsgatan. Halmstad" med följande hälsning: "Familjen Östlund önskas God Jul av Wald. Lorentzon".

Motivet föreställer, enligt uppgift, Egon Östlund med fru och barn, Erik Olson samt Waldemar Lorentzon.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05