Prenumerera på vårt nyhetsbrev

263277
Nils von Dardel
(1888-1943)
Nils von dardel, "dödens husarer".

"Dödens husarer"

Signerad Dardel och daterad 1919. Akvarell 38 x 50 cm.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

8 377 - 10 471 EUR

Proveniens

Tidigare i fru Ingrid Ekwalls samling, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Höstsalongen", oktober 1919, kat nr 47 (under titeln "Spökkavalleri").
Kunstnerernas hus, Oslo, "Den svenske maler Nils Dardel", 1-23 december 1939, kat nr 68.
Riksförbundet för bildande konst, utställning 18, "Nils von Dardel. Målningar och teckningar", 1940.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Nils Dardel", 25 mars - 1 maj, 1955, kat nr 159.
Malmö Museum, "Nils Dardel -från 1904-1924", november- december 1963, kat nr 91.
Moderna Museet, Stockholm, "10-talets bilder", februari-mars 1972.
Moderna Museet, Stockholm,"Nils Dardel", 30 januari - 3 april, 1988, kat nr 113.
Musée des Arts Décoratifs, Paris, "Nils Dardel", 17 maj-14 augusti 1988, kat nr 113 (under titeln "Les hussards de la mort").

Karl Asplund, "Nils Dardel. I. Ungdomstiden", SAK, 1957, omnämnd samt avbildad halvsida sid 185.