73
250925
Gösta Adrian-Nilsson
(1884-1965)
Gösta adrian-nilsson, "vertikal figur".

"Vertikal figur"

Signerad GAN samt a tergo Gösta Adrian-Nilsson. Utförd 1928. Duk på papp-pannå 48 x 34 cm.

Utropspris:

400 000 - 500 000 SEK

41 885 - 52 356 EUR

Klubbat pris:
390 000 SEK
Proveniens

Ursprungligen i maskiningenjör Egon Östlunds samlingar, Halmstad/Borås (i gåva direkt av konstnären).
Därefter i fru Britt Östlunds samlingar, Malmö.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Nordén auktioner (i samarbete med Sotheby's), Stockholm, katalog nr 1, 11 maj 1992, kat nr 68b.
Privatsamling (inköpt på auktionen ovan).

Hallands museum, Halmstad, "Gösta Adrian-Nilsson", 1936, kat nr 77.
Riksförbundet för bildande konst, vandringsutställning 71, "Abstrakt och surrealistiskt ur Egon Östlunds samling", 1949, kat nr 20.
Riksförbundet för bildande konst, "Svensk konst kring 1930", 1953.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN -Retrospektivt", 29 mars - 27 april 1958, kat nr 75 (då tillhörande fru Britt Östlund, Malmö).
Galerie Bel'Art, Stockholm, "Pionjären GAN (Gösta Adrian-Nilsson 1884-1965)", 5 februari - 8 mars 1981, kat nr 23.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson 1884-1965", 6 april - 20 maj 1984, kat nr 248.
Malmö Konsthall, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson 1884-1965", 29 juni - 26 augusti 1984, kat nr 248.
Mjellby Konstgård/Halmstadgruppens Museum, "Gösta Adrian-Nilsson. GAN 1914 - 1932", 5 maj - 4 augusti 2002, kat nr 45.

"Konst i svenska hem", band 3, upptagen sid 140 under samling 165: "Förste Maskiningeniör Egon Östlund, Norra vägen 4, Halmstad".
Jan Torsten Ahlstrand, 'GAN -den store outsidern i svensk modernism', artikel i "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. Perioden 1914-1932", utställningskatalog Mjellby Konstgård/Halmstadgruppens Museum, 2002, omnämnd sid 68-70 samt avbildad helsida i färg (felaktig färgåtergivning) sid 69.

Övrigt

På bakstycke a tergo, av konstnären egenhändigt utförd, gåvodedikation: "Till Egon från hans tacksamme vän d. 18/XI 1929".