88
259934
Leander Engström
(1886-1927)
Leander engström, "högfjällslandskap från somaslaki".

"Högfjällslandskap från Somaslaki"

Signerad Leander Engström och daterad 1917. Pannå 58 x 68 cm.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

5 236 - 6 283 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK
Proveniens

Ursprungligen i överläkare Helge Dahlstedts samlingar, Österås.
Därefter i arv till civilingenjör Stellan Dahlstedt.
Sedermera Lars Johan Dahlstedt, Stockholm.
Nordén Auktioner AB, auktion nr 20, 30 nov 1995, kat nr 239.
Svensk privatsamling (inköpt på auktionen ovan).

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Riksutställningar för bildande konst, "Tio målare ser på norrland", 1937, kat nr 178. Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Leander Engström", 1986.
Museet Kulturhuset, Borås, "Leander Engström", 1986-1987, kat nr 42.

"Konst i svenska hem", band 9, upptagen sid 450 under samling 776; Överläkare Helge Dahlstedt och Fru Eva Mörner-Dahlstedt, Österåsens sanatorium.
Hans-Olof Boström, Åke Fant och Dag Widman, "Leander Engström", 1987, omnämnd sid 24 samt avbildad helsida i färg, bild 42.

Övrigt

I ett brev till familjen Dahlstedt från 1921 (Dahlstedt arkiv, Umeå UB) skildrar Leander Engström hur katalognumret kom till 1917. Det är den frie fjällvandraren som kommer till tals: "Målningen gjorde jag sensommaren 1917 under en veckas vistande -ensam- på toppen av Somaslakifjället (1.800 meter). Det var f.ö. väl så intressant att så länge vistas så högt till väders och ensam. Inte ens en snösparv hälsade på mig i min ensamhet".

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05