11
367308
Victor Forssell
(1846-1931)
Victor forssell, olja på pannå, sign, utförd på 1880-talet.

VICTOR FORSSELL, Olja på pannå, sign, utförd på 1880-talet.

"Motiv från Stadsgården"Signerad Victor Forssell. Pannå 37,5 x 51 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 904 - 3 484 EUR

Proveniens

Tidigare i professor Tore Lindmarks samling, Stockholm.
Privat samling.

Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell", arrangerad av Sveriges Allmänna Konstförening, sept 1950, kat nr 152.

Viggo Loos, "Victor Forssell", SAK, 1951, avbildad och omnämnd sid 69-71 samt upptagen i katalogen sid 230 (under titeln "Motiv från Skeppsbron, Stockholm").