Prenumerera på vårt nyhetsbrev

36
356124
Carl Flodman
(1863-1888)

Fiskeläge, Kivik

Signerad C Flodman och daterad Kivik -85. Duk 77 x 129 cm.

Utropspris:

100 000 - 150 000 SEK

11 614 - 17 422 EUR

Proveniens

Tidigare i Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.
Privatsamling.

Övrigt

Carl Flodman studerade vid Konstakademien 1883-86. Som landskapsmålare ansågs han mycket talangfull. Redan 1884 inköpte Konstföreningen i Stockholm en målning av honom, "Motiv från Stadsgårdshamnen", samt ytterligare två de följande två åren.
År 1886 deltog han i konstutställningen i Göteborg med ett vårlandskap i samband med invigningen av Valands byggnad. Samma år belönades Flodman med akademiens medalj för ett annat vårlandskap. Följande år erhöll han den kungliga medaljen för ett till akademien inlämnat höstlandskap.

Denna stora framgång blev också hans sista.
En förkylning ådragen under studier i det fria, vintern 1887, kom att kräva hans liv. De flesta av det fåtal arbeten som Flodman kom att fullborda är i förhållandevis litet format. Samtliga förefaller vara målade "en plein air", dvs. framför motivet ute i det fria.

På minnesutställningen 1891 var han representerad med 19 målningar, vilket i stort sett torde utgöra hans hela produktion. Efter sin sjukdom ägnade han sig framförallt åt grafiska framställningar. Han utförde totalt 11 landskapsetsningar i litet format vilka hör till det bästa som skapats i svensk etsningskonst (G. Lamm, "Carl Flodman och hans etsningar", 1888). Ex. vis har hans "Parti av Köpingån" kallats "klenoden i svensk grafik" ("Svensk grafik från tre sekel", 1957).

Katalognumret är i högsta grad ovanligt, dels sett till Flodmans synnerligen begränsade produktion men även till det ovanligt stora formatet. Motivet är intimt relaterat till en mindre förstudie ("Fiskeläge, Kivik", olja på duk 38 x 55 cm, sign C. Flodman och dat Kivik -85) vilken såldes på Bukowskis Klassiska Höstauktion 24 november 2009 och frågan är om inte det aktuella motivet är att betrakta som en höjdpunkt i den begränsade produktion som efterlämnades av denna begåvade konstnär vilken allt för hastigt gick ur tiden.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05