62
357940
Johan Krouthén
(1858-1932)
Johan krouthÉn , olja på duk, signerad och daterad 1906.

JOHAN KROUTHÉN , olja på duk, signerad och daterad 1906.

Strandmotiv. 74,5 x 105,5 cm.

Ställvis obetydlig krackelyr. Dukens hörn samt ytterkanter med retuscher, skrapmärken samt färgbortfall. Gammal fernissa vilken gulnat obetydligt.

Utropspris:

70 000 - 80 000 SEK

8 130 - 9 292 EUR

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05