Prenumerera på vårt nyhetsbrev

352870
Carl Larsson
(1853-1919)

Thorsten Laurin

Signerad C.L. inom cirkel med dedikation: "Till min käre vän Thorsten Laurin" och daterad nov. 1908. Kol och tusch på papper 45 x 34,5 cm.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

1 161 - 1 394 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Proveniens

Ursprungligen i direktör Thorsten Laurins samling, villa Ekarne, Djurgården, Stockholm.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Sällskapet Iduns porträttutställning, 1912, kat nr 165.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", 6 mars - 5 april 1920, kat nr 239.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", utställning anordnad i samarbete med Nationalmuseum, 1953, kat nr 296a.

Ragnar Hoppe, "Katalog över Thorsten Laurins samling av måleri och skulptur", 1936, upptagen under nr 137, sid 68.
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1908 som nr 1256, sid 115.

Övrigt

Utförd som etsning (H&H nr 87) år 1912.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05