74
361002
Carl Fredrik Hill
(1849-1911)

"Oväder"

Signerad C. F. Hill a tergo. Färgkrita på papper 17 x 20,5 cm.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

1 161 - 1 394 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Proveniens

Bukowskis och Svensk-Franskas Konstauktioner, Stockholm, auktion 403, Höstauktionen, 3 december 1976, kat nr 209.

Galerie Blanche, Stockholm, "C.F. Hill. 100 färgkritor från sjukdomstiden ur en förut ej visad samling", 10 mars - 11 april 1951, kat nr 42.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05