83
359308
Elsa Beskow
(1874-1953)
Elsa beskow, farbror blå hugger en julgran.

Farbror Blå hugger en julgran

Signerad EB. Blyerts och akvarell förhöjd med täckvitt på papper 19 x 26 cm. Vinjett, tusch, täckvitt och blyerts på papper 19 x 27 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 969 - 9 292 EUR

Klubbat pris:
97 000 SEK
Proveniens

Konstnärens familj.

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 243.

Övrigt

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05