88
359315
Elsa Beskow
(1874-1953)
Elsa beskow, unga bondfrun från "skogstorp" kommer med mjölk till stan.

Unga bondfrun från "Skogstorp" kommer med mjölk till stan

Signerad EB. Blyerts, penna och svart bläck samt akvarell förhöjd med täckvitt på papper 19 x 26 cm. Vinjett, tusch och blyerts på papper 19 x 27 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 969 - 9 292 EUR

Klubbat pris:
61 000 SEK
Proveniens

Konstnärens familj.

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 248.

Övrigt

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05