90
359317
Elsa Beskow
(1874-1953)
Elsa beskow, kolaren visar sin mila för petter och lotta.

Kolaren visar sin mila för Petter och Lotta

Signerad EB. Blyerts, penna och svart bläck samt akvarell på papper 19 x 26 cm. Vinjett, tusch och blyerts på papper 18 x 26 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 969 - 9 292 EUR

Klubbat pris:
51 000 SEK
Proveniens

Konstnärens familj.

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 250.

Övrigt

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05