92
359320
Elsa Beskow
(1874-1953)
Elsa beskow, petter och lotta tar hand om barnen.

Petter och Lotta tar hand om barnen

Signerad EB. Blyerts, pensel och svart bläck samt akvarell förhöjd med täckvitt på papper 18.5 x 26 cm. Vinjett, tusch och blyerts på papper 18 x 26 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 969 - 9 292 EUR

Klubbat pris:
61 000 SEK
Proveniens

Konstnärens familj.

(Möjligen) Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 252.

Övrigt

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05