Prenumerera på vårt nyhetsbrev

97
359329
Elsa Beskow
(1874-1953)
Elsa beskow, petter och lotta åker skidor med farbror blå.

Petter och Lotta åker skidor med Farbror Blå

Signerad EB. Blyerts, penna och brunt/svart bläck samt akvarell förhöjd med täckvitt på papper 18,5 x 29 cm. Vinjett, tusch och blyerts på papper 18 x 26 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 969 - 9 292 EUR

Klubbat pris:
56 000 SEK
Proveniens

Konstnärens familj.

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 256.

Övrigt

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05