Prenumerera på vårt nyhetsbrev

33
416824
JOHN KANDELL, fåtölj, "Kontrast", Källemo.
John kandell, fåtölj, "kontrast", källemo.

Vitoljat laminerat böjträ av bok, blålackerad trästomme, armlän av svartlackerat stål. Brännstämplad.

Smärre slitage.

Utropspris:

4 000 - 5 000 SEK

477 - 597 EUR

Klubbat pris:
5 000 SEK
Proveniens

Enligt påskrift undertill gåva till HC Ericson (1945-2012) från Sven Lundh 1995.

Övrigt

Modellen som finns med och utan armstöd, formgiven år 1988 och har enligt uppgift från Källemo endast tillverkats i ca 20 exemplar.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19