Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Vårens Contemporary 573

514 föremål
1. ANGELO LELLI, takarmatur, "Suspended ceiling light", Italien, 1950-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
2. ALDO TURA, serveringsvagn, Italien 1950-60-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
3. STILNOVO, tillskriven, golvarmatur, Italien, 1950-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
4. PIERO FORNASETTI, papperskorg, Milano, Italien.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
5. PIERO FORNASETTI, papperskorg, "Farfalle", Milano, Italien.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
8. PIERO FORNASETTI, tallrikar, 19 st, Milano, Italien.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
9. PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
10. PIERO FORNASETTI, coasters, 16 st, "Adamo ed Eva", Milano, Italien.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
12. VISTOSI VETRERIA, takarmatur, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
13. STILNOVO, tillskriven, golvarmatur, Italien.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
14. CARLO GIORGI, golvarmatur, "Rabarbaro", Italien 1970-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
18. STOLAR, 6 st, Louis Sognot, Frankrike 1950-tal.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
19. LICEU DE ARTES, gungstol, tillskriven, Brasilien, 1960-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
20. PERCIVAL LAFER, soffa, Lafer MP, Brasilien, 1970-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
21. MATTHEW HILTON, bord, "Antilope", London 1980-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
22. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-10", Bergboms, Malmö 1950-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
23. PIET HEIN, kandelaber, "Ursa Major", 1950-60-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
24. ERIK GUNNAR ASPLUND, stol, "Göteborg", Cassina, Italien.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
26. PAOLO DE POLI, fat, 8 st, Italien 1950-60-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. STIG LINDBERG, figurin, "Springare", Gustavsberg studio 1952-72.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
28. STIG LINDBERG, skål, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
29. STIG LINDBERG, tallrikar, 14 st, "Löja", Gustavsberg 1948-62.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
31. BERTIL VALLIEN, golvkandelaber, Boda smide.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
32. HENRIK THOR LARSEN, fåtölj "Ovalia", Torlan, Staffanstorp.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
33. JOHN KANDELL, fåtölj, "Kontrast", Källemo.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
34. ARNE NORELL, fåtöljer, 1 par "Ari", Norell.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
35. JONAS BOHLIN, karmstol "Concrete", Källemo, Värnamo 1981.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
36. MATS THESELIUS, skåp "National Geographic", Källemo, ca 1990.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
37. JONAS BOHLIN, golvarmatur, "En dubbel espresso", Källemo ca 1987.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
39. JONAS ROOTH, vägglampett, egen ateljé, 1998.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
40. MATS THESELIUS & STAFFAN WIKBERG, bord, "Terrasso", Stockholm 1984.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
41. JONAS BOHLIN, fåtöljer, ett par, "Paris", Lammhults 2000.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
42. MATS THESELIUS, fåtölj "Järn/Moccafåtöljen", Källemo 1994.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
43. MATS THESELIUS, fåtölj, "El Dorado", Källemo, Värnamo efter 2002.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
44. MATS THESELIUS, stol, "Birdland", Källemo AB, Värnamo ca 2009.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
45. MATS THESELIUS, fåtölj, "Star", Källemo, Värnamo 2009.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
46. PER B SUNDBERG, bordslampa, Orrefors 2004.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
47. JONAS LINDVALL, byrå, "Belly Up", för David Design.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
48. AINO AALTO, tillskriven, barnsäng, sannolikt 1940-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
51. ALVAR AALTO, serveringsvagn, "Nr 98", Finland 1940-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
53. ILMARI TAPIOVAARA, fällstol, "Kongo", Asko, Finland.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
54. MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt Vik & Blindheim, Norge, 1950-tal.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
55. MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt för Vik & Blindheim, Norge, 1950-tal.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
56. MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt för Vik & Blindheim, Norge 1950-tal.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
57. ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
58. ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1966.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
60. ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
61. ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1993,
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
62. ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 2006.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
63. ARNE JACOBSEN, fåtoljer, ett par, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 2001.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
64. ARNE JACOBSEN, fåtoljer, ett par, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 2001.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
65. ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 2002.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
68. IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
69. HANS J WEGNER, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
71. HANS J WEGNER, takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, 1960-70-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
73. HANS J WEGNER, fåtölj, Carl Hansen & Søn, Danmark.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
74. HANS J WEGNER, karmstol, "Peacock chair", PP Møbler, Danmark.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
75. HANS J WEGNER, karmstol, "Peacock chair", PP Møbler, Danmark.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
76. HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1989.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
77. HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1989.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
78. HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1988.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
79. HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1988-89.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
80. HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1988-89.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
82. POUL KJAERHOLM, dagbädd, "PK-80", E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
83. HANS J WEGNER, soffbord, "CH-106", Johannes Hansen, Danmark.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
84. POUL KJAERHOLM, skrivbord, "PK-51", E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
85. POUL KJAERHOLM, soffa, "PK-31-2", E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
86. KAI KRISTIANSEN, skrivbord, Feldballes Møbelfabrik, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
89. BØRGE MOGENSEN, soffa, Fritz Hansen, Danmark 1996, modell 1758.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
93. FINN JUHL, fåtöljer, ett par, modell 133, France & Son, Danmark.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
96. OLE WANSCHER, karmstolar, 6 st, P J Jeppesen, Danmark, modell PJ 301.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
97. VERNER PANTON, takarmatur, "Flower Pot", Louis Poulsen, Danmark, 1970-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
98. VERNER PANTON, "Fun Lamp", Lüber, 1960-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
99. POUL NØRREKLIT, skrivbord, Sigurd Hansens Møbelfabrik, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
100. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Frem Røjle, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK