13
499253
PIET HEIN, kandelaber, "Ursa Major", 1950-60-tal.
Piet hein, kandelaber, "ursa major", 1950-60-tal.

Svartlackerad med ljushållare i mässing. Höjd 68, bredd 54 cm.

Slitage, färgbortfall.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

671 - 895 EUR

Klubbat pris:
5 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1953.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19