19
527354
JONAS BOHLIN, "Concrete", Källemo, ca 1982, Värnamo.
Jonas bohlin, "concrete", källemo, ca 1982, värnamo.

Betong och järn. Signerad 7/100 JONAS BOHLIN. Utställningsaffisch, "Stockholm Mobile", med detta exemplar avbildat, signerad av fotografen, Björn Keller, medföljer. Höjd 89,5 cm.

Sprickor.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 711 - 8 949 EUR

Klubbat pris:
75 000 SEK
Övrigt

Jonas Bohlins examensprojekt, betongstolen Concrete, presenterades på Konstfacks utställning för avgångselever 1981 och erhöll "Utmärkt Svensk Form" 1983. Concrete kan tolkas som ett typiskt tidsuttryck för vad som sedan blev 1980-talets kännetecken, en frigjordhet från de funktionella krav som präglat de föregående decenniernas möbelformgivning.

Detta exemplar avbildades på Björn Kellers fotografi "Naken på betongstol" från 1983. Utställningsaffischen "Stockholm Mobile", trycktes 1986.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19