28
507692
HANS BRATTRUD, fåtölj, "Scandia", Hove Møbler, Norge, 1960-tal.
Hans brattrud, fåtölj, "scandia", hove møbler, norge, 1960-tal.

Formpressad teak, vertikala ribbor på stålrörsbas.

Något slitage.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

895 - 1 119 EUR

Klubbat pris:
8 500 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1959.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19