36
520265
ALVAR AALTO, karmstol, modell nr 31, Aalto Design Hedemora 1945-54, på licens.
Alvar aalto, karmstol, modell nr 31, aalto design hedemora 1945-54, på licens.

Laminerat böjträ av bok, sits och rygg fanerad med flammig björk.

Smärre fanerskador, sprickor.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 237 - 2 796 EUR

Klubbat pris:
32 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven för Paimio-sanatoriet, Finland 1932.
Aalto var först med att här formge en "frisvängande" (utan bakben) stol helt i trä, tidigare hade Mies van der Rohe och Marcel Breuer formgivit denna typ i stålrör och läder eller rotting.

Om auktionen
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31