Prenumerera på vårt nyhetsbrev

37
478365
Alvar Aalto
(1898-1976)
FÅtÖlj, modell 401, alvar aalto, o.y huonekalu-ja rakennustyötehdas a.b, för artek, finland, sannolikt 1940-tal.

FÅTÖLJ, modell 401, Alvar Aalto, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B, för Artek, Finland, sannolikt 1940-tal.

Stoppad sits och rygg klädd i rött tyg, benställning av formpressat böjträ av bok, märkt undertill 808 (?)

Visst slitage, förstärkt undertill.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

671 - 895 EUR

Övrigt

Modellen formgiven år 1947.

Om auktionen
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31