40
465382
OKÄND FORMGIVARE, möjligen en skiss av Alvar Aalto tänkt för Valaistustyö, golvlampa 1950-tal.
OkÄnd formgivare, möjligen en skiss av alvar aalto tänkt för valaistustyö, golvlampa 1950-tal.

Fyrsidig fot, lackerad i beige, ben med beigebrunt konstläder och mässing, omvänt konisk skärm med lameller i mässing och beigelackerad metall. Höjd ca 172,5 cm.

Smärre slitage, skärmen något lös mot benet.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

1 119 - 1 678 EUR

Klubbat pris:
90 000 SEK
Proveniens

Marleine ( Marie-Madeleine ) Perrochet, schweizisk assistent åt Alvar Aalto mellan åren 1955-57 samt 1958-59. Hon höll bl.a i projektet med Aaltos "Maison Carré" i Bazooches-sur-Guyonne, Frankrike, 1958-59.

Om auktionen
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31