Prenumerera på vårt nyhetsbrev

47
433045
PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj, 1940-50-tal.
Philip arctander, tillskriven, fåtölj, 1940-50-tal.

Stoppad sits och rygg med sekundär röd tygklädsel.

Smärre slitage.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 237 - 2 796 EUR

Klubbat pris:
45 000 SEK
Övrigt

Modellen enligt uppgift formgiven av Philip Arctander (1916-1994), dansk arkitekt, och visades i butiken NY FORM i Köpenhamn 1944, i samband med en tävling.
Arctander är tämligen okänd som möbeldesigner, en syssla han hade i unga år, men kom senare att etablera sig inom andra områden som arkitekt.
Stolsmodellen som producerats i Norge, Danmark och Sverige har tidigare tillskrivits Martin Olsen, Norge.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19