Prenumerera på vårt nyhetsbrev

50
495798
PETER HVIDT & ORLA MøLGAARD-NIELSEN, sideboard, Søborg Møbler, Danmark 1950-1960-tal.
Peter hvidt & orla mølgaard-nielsen, sideboard, søborg møbler, danmark 1950-1960-tal.

Teak, jalusidörrar med hyllinredning, fem lådor. Längd 166 cm, djup 47 cm, höjd 80 cm.

Smärre slitage och fläckar.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 342 - 1 678 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK

Per H Hansen, Klaus Petersen, "Den Store Danske Møbelguide", Aschehoug 2005, sid 121.

Om auktionen
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31