52
523213
ARNE JACOBSEN, stolar, 6 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark 1950-tal.
Arne jacobsen, stolar, 6 st, "sjuan", fritz hansen, danmark 1950-tal.

Teak, underrede av stålrör, märkta FH DANMARK.

Retuscher, smärre slitage. (6)

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

1 119 - 1 342 EUR

Klubbat pris:
13 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1955.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19