56
524269
HANS J WEGNER, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark sannolikt 1950-60-tal.
Hans j wegner, fåtölj, "bamse", ap-stolen, danmark sannolikt 1950-60-tal.

Stomme av ek och bok, klädd i brunt tyg. Stämpelmärkt Made in Denmark Designer: Hans J. Wegner A.P. STOLEN Copenhagen samt brickmärkt DANISH FURNITUREMAKERS CONTROL.

Klädseln med smärre skador, slitage.

Utropspris:

20 000 - 30 000 SEK

2 237 - 3 356 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1954.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19