64
529038
HANS J WEGNER, "Lufthavnsofa", modell GE-34, AP-stolen, Danmark 1950-60-tal.
Hans j wegner, "lufthavnsofa", modell ge-34, ap-stolen, danmark 1950-60-tal.

Tresits, svart läder, stålben. Brickmärkt DANISH FURNITUREMAKERS CONTROL. Längd 210 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 678 - 2 237 EUR

Proveniens

Enligt uppgift inköpt under 1950-talet eller tidiga 1960-talet.

Övrigt

Modellen formgiven år 1954.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19