73
527226
Hans Olsen
(1919-1992)
Matbord och stolar, 6 st, hans olsen, frem røjle, danmark 1950-60-tal.

MATBORD OCH STOLAR, 6 st, Hans Olsen, Frem Røjle, Danmark 1950-60-tal.

Teak, runt bord och trebenta stolar med stoppad sits klädd i svart konstläder, inpassade i bordssargen. Brännstämplade och etikettmärkta. Bordets diameter 105 cm, längd inkl iläggsskiva i bordet 157,5 cm, höjd 73 cm.

Lätt bruksslitage.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 237 - 2 796 EUR

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19