83
530009
OLE WANSCHER, karmstol, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark.
Ole wanscher, karmstol, "colonial chair, pj 149", poul jeppesen, danmark.

Palisander, flätad sits av rotting, lösa plymåer klädda i cognacsfärgat skinn. Brickmärkt.

Slitage, delvis blekt, ryggkudden med skador vid upphängning.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

1 119 - 1 342 EUR

Klubbat pris:
11 000 SEK
Tilläggslista

Säljes med CITES-intyg.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19