Prenumerera på vårt nyhetsbrev

88
529227
CHARLES & RAY EAMES, "Lounge Chair", enligt uppgift licenstillverkad för Nordiska Kompaniet, 1960-tal.
Charles & ray eames, "lounge chair", enligt uppgift licenstillverkad för nordiska kompaniet, 1960-tal.

Formpressad plywood, stoppad sits, rygg och armstöd klädda i svart skinn, svartlackerad metallfot.

Slitage, smärre skador.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 678 - 2 237 EUR

Klubbat pris:
20 000 SEK
Proveniens

Tidigare medarbetare på Nordiska Kompaniet, Stockholm, erhållen från NK Inredning, som sålde Eames licenstillverkade möbler på 1960-talet.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19