Prenumerera på vårt nyhetsbrev

90
532723
Hans J Wegner
(1914-2007)
FÅtÖlj samt fotpall, "ox-chair", hans j wegner, erik jørgensen, danmark ca 2010.

FÅTÖLJ samt FOTPALL, "Ox-Chair", Hans J Wegner, Erik Jørgensen, Danmark ca 2010.

Svart läder, underrede av förkromat stål. Märkta med metallplaketter, stolen numrerad Limited edition chair no 134.

Smärre slitage.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 474 - 5 593 EUR

Övrigt

Modellen formgiven år 1960 och sägs vara Wegners favorit bland sittmöbler. Inför 50-årsjubileet 2010 producerades en särskild numrerad jubiluemsutgåva av modellen.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19