Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Klassiska 589

1401 föremål
1. BUDDHA, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3. STÅENDE GUDOM, förgylld kopparlegering. 1700-tal, troligen Mongoliet.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
4. AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Qingdynstin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
5. TEMPELFRIS, trä. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
6. FIGUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. VAS, brons. Mingdynastin eller äldre.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
8. STÄLL, polerad brons/kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
9. HANDVÄRMARE, kopper alloy. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
11. GUANYIN, trä. Ming dynastin (1368-1644).
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
14. VOTIVSTEN. Tibet.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
16. TSONG KAPA, förgylld. Mongoliet, 1700-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
18. THANGKA, akvarell på papper. Tibet, 17/1800-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
20. BUDDHISTISKT MANUSCRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
21. LUOHAN, sten. Mingdynastin eller äldre.
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
22. PARTI, riturella objekt samt smycken. Tibet/Nepal, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
23. SCHACKPJÄSER, 270 stycken. Bemålat trä, Mongoliet, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
27. VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
30. SKÄRM, trä. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
31. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
32. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
33. KISTA, förgyllt trä. Thailand, 1800-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
37. DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
38. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
39. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
41. GUANYIN, blanc de chine. Sen Qingdynasti about 1900.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
42. VAS, porslin. Sen Qingdyastin, 1800-tal.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
43. FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongsmärke.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
44. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
46. PENSELBAD, agat. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
49. VAS med LOCK, fluorit. Kina, 1900-tal.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
50. SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
51. SNUSFLASKA med PROPP, agat och korall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
53. SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
54. SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
55. SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
56. SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med märke.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
59. SNUSFLASKOR, fyra stycken, elfenben och ben. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
63. SNUSFLASKOR, två stycken, glas. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
72. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
73. KÄRL, brons. Arkaiserande, Ming dynastin eller äldre.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
74. TRIPOD, brons. S.k. Jue. Troligen Shang dynastin, 1200/1100 f.Kr.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
75. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin med inskription.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
77. VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
79. SPEGEL, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
80. SKULPTUR, sten. Möjligen Tangdynastin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
81. HUVUD, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
82. Stigbyglar, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
84. ALTARBORD, hardwood. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
86. BORD, ett par, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
87. FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
88. FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
89. BORD, ett par, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
90. BUDHAI, lackerat trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
91. MATTA. Antik Ningxia Figural. 264,5 x 202,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
92. SKÅL, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
93. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
94. BODHISATTVA, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
95. HUVUD, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
97. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
98. TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
99. FIGURIN, brons. 14/1500-tal eller tidigare.
Klubbat pris
840 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
100. BUDDHA, lackerat trä. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK